На думку авторів дослідження, в України є переваги на цьому ринку порівняно з найближчими країнами-конкурентами. І це — найбільший ринок праці та найбільша кількість випускників з ІТ-спеціалізацією. Водночас, в Україні — в 2-4 рази менше спеціалістів цієї галузі на 100 000 населення, ніж у конкурентів. І це означає, що є потенціал зростання зайнятості у цій сфері.
Про обсяг IT-ринку свідчать і офіційні дані: за інформацією Держстату, в Україні за IT-КВЕД працюють біля 8200 юросіб. Автори дослідження наводять таку цифру: 5000 IT-компаній активні на українському ринку праці.
Експорт IT-послуг з України росте в середньому на 27% щороку, й за останні чотири роки цей обсяг виріс удвічі. Основні драйвери цього зростання: США (40% експорту) та Британія (10%):
IT в Україні може забезпечити $37-44 млрд експортної виручки у наступні чотири роки:
В Україні суттєво росте кількість IT-спеціалістів через високий попит на таку кваліфікацію. На ринку популярна модель взаємодії із спеціалістами-ФОП. Також IT-галузь активно залучає молодь: 80% працівників IT-компаній віком від 18 до 32 років:
У звіті використовують дані дослідження зарплат на ІТ-ринку від Korn Ferry в 2021 році. Зокрема, за цими даними:
Якщо ж дивитися на конкретні цифри:
Якщо ж говорити про те, як саме IT-компанії співпрацюють з IT-спеціалістами:
Що ж до підготовки: українські вузи готують 16-17 000 нових бакалаврів з IT-спеціальностей на рік. Уже до 2025 року ця кількість виросте до 23 000.
Найпопулярніші спеціальності галузі, за даними 2021 року: інженерія та комп’ютерні науки.
За останні шість років фіскальні надходження від цієї галузі виросли більш ніж утричі. Наприклад, у 2020 році компанії з цієї сфери заплатили податків та зборів на суму 17,2 млрд грн. Цього достатньо, приміром, для 90% фінансування усіх медичних послуг, пов’язаних із коронавірусом у тому ж році. Або ж для виплати пенсій 4,9 млн пенсіонерів.
Українська ІТ-галузь залучає інвестиції для розвитку: за даними дослідження, щороку компанії укладають інвестиційні угоди на загальну суму в $300-700 млн. Більша їхня частина — раунди та гранти для стартапів на ранніх стадіях (seed та pre-seed).
За даними звіту, кількість венчурних угод у 2018 році складала 70, а в 2021 — 188. А загальний обсяг за той самий час виріс від $302 млн до $534 млн.
З початком пандемії коронавірусу багато компаній перейшли на віддалену роботу, але для IT це вже був звичний режим. Актуалізація цього тренду 2020 року надала IT-компаніям більше можливостей: скорочувати витрати на офіс та винаймати працівників з віддалених регіонів або країн.
Через пандемію:
Під час дослідження були використані відкриті дані та інформація з державних реєстрів, а також від відомств (дані з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій, дані ДПС та Держстату, Міносвіти). Також автори дослідження провели опитування 98 українських IT-компаній, які відповідають структурі компаній учасників галузевих асоціацій за розміром.
У звіті представлено короткострокові (до року) оцінки та середньострокові (до 2025 року) прогнози. Короткострокові оцінки базуються здебільшого на наявних трендах. Для середньострокових прогнозів експертна група використовувала розрахункову модель галузі.